1. Adım

İade Talebi Oluştur

Hesabım > Siparişler sayfasından İade butonuna basın. Talep formunu doldurup 48 saat içinde iade kargo bilgisini alın. Misafir kullanıcı için ise buradan

2. Adım

Ürünü Mağazaya Gönder

Talebinin ardından 48 saat içerisinde sana iletilecek olan kargo bilgisiyle ürünü satıcıya geri gönder.

3. Adım

Satıcı İadeyi Onaylasın

Ürün kargolandıktan sonra mağaza,
3 iş günü + 24 saat içinde ürün iadesini teslim aldığını onaylar.

4. Adım

Ödemen İade Edilsin

İade talebiniz onaylandıktan sonra paranız, ortalama 3 gün içinde hesabınıza aktarılır. Ekstrenize yansıması 3-7 iş günüdür.

Pazardanal.com İade / İptal İşlemleri

Değerli müşterimiz. Ürünlerin kargoya verilme süreleri tüm ürün sayfalarında sepete ekle butonunun hemen üzerinde iş günü olarak yer almaktadır. Yine ürünün kargo bedelini hangi tarafın ödeyeceğine dair “Ücretsiz Kargo” veya “Alıcı Öder” bölümü aynı yerde yer almaktadır. Burada yazan süreler en geç kargoya verilme süreleridir. Sipariş verdiğinizde de sipariş ekranınızda ve gelen emailde en geç kargolanma tarihi yazmaktadır. Kargo süreleri ürün bazında farklılık gösterebilir. Kargo süreleri ürünü satan mağaza tarafından belirlenmektedir.

Kargolanma türü alıcı öder olarak seçilmiş ürünlerin bedeli ödeme ekranında sizden tahsil edilir. Kargo bedelleri ürünün desi/ağırlığına göre belirlenmekte olup sitemizin indirimli kargo sözleşmesi sayesinde uygun kargo bedelleri olacaktır. İster alıcı öder ister ücretsiz kargo olarak siparişiniz verilmiş olsun kargo firması sizden hiçbir şekilde kargo bedeli talep edemez. Böyle bir durumda lütfen ürünü teslim almayarak kargo görevlisinden ürünün şubede bekletilmesini talep ediniz ve bizimle iletişime geçiniz. Böyle bir durumda kargo bedeli müşteri tarafından kargo firmasına ödenerek ürün teslim alınırsa bu konuda sorumluluk müşteridedir. Sizlere böyle bir durum yaşatılmaması adına lütfen yukarıdaki yönergeyi dikkatlice okuyunuz.

 • Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi durumunda kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.
 • Kargo görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde kontrolünü sağlayarak teslim alabilirsiniz.
 • Hasar tespit belgesini düzenletmezseniz üründeki sorunun mağaza veya kargo kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka tutanak tutturmalısınız.
 • Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık olması durumunda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı düzenletmeniz gerekir.
 • Tutanak tutturarak ürünü teslim almadan görevliye kapıda iade edebilirsiniz. Ürününüz eksik, arızalı, kusurlu, hasarlı veya belirtilenden farklı ise iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz.
 • İade sürecini başlatabilmek için üyeyseniz; Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından ürünün yanında yer alan İade butonuna tıklayarak talepte bulunabilirsiniz. Misafir kullanıcı olarak sipariş verdiyseniz buradaki linkten iade talep edebilirsiniz.

Aldığınız üründen memnun değilseniz veya ürün kusurlu / arızalı ise hesabım>siparişler sayfasında siparişinizin yanında yer alan “iade” butonuna tıklayarak iade talep formunu açabilirsiniz.

İade butonuna tıkladıktan sonra açılan iade talep formunda siparişinizde yer alan ve iade etmek istediğiniz ürün veya ürünleri seçerek iade talep formunu doldurmalı ve göndermelisiniz.

Talep formunun tarafımıza ulaşmasının ardından 48 saat içinde talebiniz sonuçlandırılacak ve iade için gerekli kargo bilgileri tarafınıza mail yoluyla iletilecektir. Ürünün satıcı mağazaya ulaşmasının ardından ödeme iadeniz gerçekleştirecektir.

Misafir olarak alışveriş yapan müşterilerimiz misafir müşteri iade talep formundan  iade taleplerini oluşturabilirler. İade talep formuna erişim için sipariş numaranız ve sipariş sırasında kullandığınız email adresi bilginiz yeterlidir. İade butonuna tıkladıktan sonra açılan iade talep formunda siparişinizde yer alan ve iade etmek istediğiniz ürün veya ürünleri seçerek iade talep formunu doldurmalı ve göndermelisiniz. Talep formunun tarafımıza ulaşmasının ardından 48 saat içinde talebiniz sonuçlandırılacak ve iade için gerekli kargo bilgileri tarafınıza mail yoluyla iletilecektir. Ürünün satıcı mağazaya ulaşmasının ardından ödeme iadeniz gerçekleştirecektir.
İadeye konu ürünün satıcıya ulaştığının teyidinin ardından 48 saat içerisinde ödemeniz iade edilecektir. Ödeme iadesinin kart ekstrenize yansıması bankaların işlem prosedürleri nedeniyle 3-7 iş günü kadar sürebilmektedir.
Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadenin imkânsızlaşması, alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa ürünün değerini veya değerindeki azalmayı mağazaya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, mağaza zararını tazmin edebilmek için ürün değerinin azalmasına karşı alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir.
Mağaza, ürün detay sayfasında “İade Olmaz” diye yazdıysa bile tüketici haklarını göz önünde tutarak alıcının iade talebini almak zorunludur. Kanunla, cayma hakkı dışında olduğu belirtilen ürünlerde ise iade talebi alınsa dahi mağazanın iade işlemi yapmama hakkı bulunmaktadır.
Bankaların süreç ve uygulamalarına göre para iadesinin, kredi kartlarına ve banka kartlarına yansıması ortalama 3 ile 7 iş günü arasında bir süreyi bulabilir. İade edilen ürün bedeli, hesabınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Siparişle birlikte ödemesini yaptıysanız kargo ücreti de para iadesiyle birlikte yatırılır. Detaylı bilgi için bankanızla görüşebilirsiniz.
Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm iadenin tek ferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyıunca hesap ekstrenizde, +,- bakiye olarak görebilirsiniz.
Taksitli yapılan alışverişlerin iadeleri, banka prosedürleri gereği, taksit süresi ve ilgili taksit tutarlarına göre yapılır. Taksitli siparişlerde iade yapıldığında kartınıza tek seferde ödeme yapılarak toplam işlem tutarı kadar limit açılır. Banka işlem ve süreçlerine göre ekstrenizde artı/eksi bakiye olarak görebilirsiniz.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereğince, alıcıların mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve herhangi bir cezai şart ödemeden satın aldıkları ürünleri iade etme hakları vardır.

Alıcının, 14 gün içinde mağazaya iade talebinde bulunduğu halde iadesi mümkün olmayan durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Alıcının isteğiyle kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler,
 • Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
 • Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri,
 • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler,
 • Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
 • Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.)